College Bulletin - Course Catalog 
  
    Dec 14, 2018  
College Bulletin - Course Catalog

16 Degrees Conferred


May 27, 2018

16.1 Bachelor of Arts

Angelina Abitino, Computer Science and (Engineering)

Elsher Abraham, Linguistics and Computer Science

Melanie Rose Ackerman, Economics

Mayank Agrawal, Computer Science and Philosophy

Tinuke Akintayo, Sociology & Anthropology

Samuel Frederick Alofsin, Political Science

Sydney Michelle Andersen, Special Major in Astrophysics and (Engineering)

Kevin Troyer Anderson, Economics and History

Jasmine Allegra Anouna, Special Major in Political Science and Educational Studies

Charles Lee Tancredi Aprile, Special Major in Urban Studies

Emily Grace Audet, History

Zhengtian Bai, Psychology and Economics

Nicole Angelica Banales, Sociology & Anthropology

Luke Joseph Barbano, Physics

Cal Barnett-Mayotte, Political Science

Cayla Adriana Barry, Political Science

Sophia Milan Basalone, Special Major in Gender and Sexuality Studies

Jennifer Beltran, Economics and Spanish

Freddy Cristian Bernardino, Special Major in Latin American and Latino Studies and Educational Studies

Adrianna Noelle Berring, Sociology & Anthropology

Karan Bharadwaj, Physics

Jane Emily Blicher, Computer Science

Fatima Sarah Boozarjomehri, Special Major in Peace and Conflict Studies and Special Major in Islamic Studies

Talia Melissa Borofsky, Biology and Mathematics

Emily Elizabeth Bowman, Computer Science

Matthew Edward Brennan, Economics

Rachel Dianne Bronkema, Political Science and Russian

Gabriela Christina Brown, Computer Science

Joelle Rosa Bueno, Sociology & Anthropology

Irina Brenda Bukharin, Political Science

Sandro Bulbulashvili, Economics and Computer Science

Esteban Cabrera Duran, Special Major in Sociology and Anthropology and Educational Studies

Emily Cai, Computer Science and (Engineering)

John Vito Calia II, Economics and Mathematics

Maricarla Campoverde-Herrera, Special Major in Peace and Conflict Studies and Spanish

Maria Guadalupe Castaneda Soria, Special Major in Spanish and Peace and Conflict Studies

Dalia Castro, Economics

Angel Estuardo Ceballos, Economics

Luis Angel Ceballos, Chinese

Ari Tristan Cepelewicz, Economics

Matthew Chaffinch, Political Science and History

Natasha Chak, Political Science and Asian Studies

Benjamin Jon Charo, Biology

Leon Youmin Chen, Computer Science

Sonya G. Chen, Political Science

Mindy Cheng, Economics and Special Major in Sociology and Anthropology and Educational Studies

Shirley Cheung, Mathematics

Taylor Jacqueline Chiang, Special Major in Neuroscience

Shivani Chinnappan, Biology

Nikhil Surinder Chopra, Special Major in Public Health

Won Chung, Computer Science and (Engineering)

Tyrone Dominick Clay, Computer Science and Economics

Carey Joseph Cling, Chemistry

Emma Colleen Close, Special Major in Neuroscience

William Collingwood-Foehlinger, Special Major in Biochemistry

Kathryn Jo Collins, Linguistics and Computer Science

Andres Cordero, Sociology & Anthropology

Efrain Cordova, Economics

Isabel Dakota Cristo, Special Major in Peace and Conflict Studies

Colin William Crowley, Mathematics

Istvan Cselotei, Economics and Chinese

Maria Cuervo, Political Science and Psychology

Matthew John Czernik, Economics

Sonja Haley Scheib Dahl, Sociology & Anthropology and Spanish

Simone B. Darkoa-Larbi, Biology

Joseph Eliot DeBrine, Classical Studies and Linguistics

Philip Krasovsky Decker, History

Daniel Nathan Dellal, Biology

Joaquin Cristobal Delmar Perez, Economics

Sommer Reilly Denison, Psychology and Economics

Evan Christopher Diamond, Physics

Rachel Sarah Diamond, Computer Science

Priya Shanti Dieterich, Sociology & Anthropology

Hao Ding, Art History

Safietou Marieme Diop, Psychology and Spanish

Sarah Caitlin Dobbs, Special Major in Sociology and Anthropology and Educational Studies

Matthew Keras Donaghy, History and Economics

Jinjie Dong, Linguistics and Physics

May Morrissette Dong, Biology

Katherine Marguerite Dougherty, Economics

Nathan William Dow, Chemistry

Matthew Simon Dreier, Biology

Katherine Ann Dunbar, Political Science

Margaret Claire Eberts, Computer Science

Irene Blanca Elias, Classical Studies

Isabel Erickson, Biology

Mariah Ellen Everett, Biology

Susan Elaine Fain, Special Major in Neuroscience

Mark Daniel Fallati, Economics

Avni Fatehpuria, Computer Science

Alexander Fernandez-Morrell, Economics

Bryton Fett, Sociology & Anthropology and Biology

Mishel Estefania Figueroa, Biology

Sarah Kay Fischmann, Computer Science

Thomas Edward Fitch, Economics

Lewis Fitzgerald-Holland, Political Science

Rebecca Joyce Ford, Linguistics

Sheldon Ray Foreman, Economics

Simone Danielle Lauris Forrester, English Literature

Liliana Joy Frankel, English Literature and Special Major in Latin American and Latino Studies

Jason Z. Fu, Biology

Maral Gaeeni, Art History

Juan Galindo, Political Science

Ashley Gao, Special Major in Neuroscience

Jenny M Gao, Psychology

Ian Garrison, Biology

Laura MacLean Geary, Psychology and Philosophy

Sam Friedrich Gebicke-Kerr, Economics

Lydia Emmanuella George-Koku, Special Major in Sociology and Anthropology and Educational Studies

Colette Gerstmann, English Literature

Marc Daniel Geschwind, Economics and Political Science

Jacob Bernard Gichan, Mathematics

Amy Gilligan, Psychology

Dina Ginzburg, Computer Science

Willa Armour Glickman, English Literature

Abigail Gomez, Special Major in Political Science and Educational Studies

Elizabeth Gonzalez, Psychology

Derek John Graves, Philosophy and Mathematics

Ashley Nicole Greaves, Special Major in Neuroscience and Educational Studies

Daniel Alexander Green, Physics

Samuel Yitzchak Richard Greenwall, Political Science and Economics

Aidan Li Ping Greer, Chinese

Evan Kirkland Grennon, Philosophy and Special Major in Arabic Studies

Jennifer Guo, Special Major in Biochemistry

Vishnu Gupta, Political Science

Miguel Angel Gutierrez Ruiz Jr., Computer Science

Katherine Zundel Ham, Classical Studies

Wesley Jaehyuk Han, Theater

Sarah Rose Hancock, Biology

Clare Catherine Hanlon, Linguistics and Computer Science

Zain Mohammad Hannan, Chemistry and Mathematics

Muhaiminul Haque, Computer Science

Jackson R. Hart, Art

Hamza Hashim, Political Science

Rida B. Hassan, Religion and Economics

Emma Haviland-Blunk, English Literature

Constance Elizabeth Hawley, Special Major in Arabic Studies

Jillian Leigh Haywood, Economics

Nader Nagy Helmy, Computer Science

Jorge Alejandro Hernandez, Philosophy and Political Science

Samantha Nicole Herron, Special Major in Gender and Sexuality Studies

Yosuke Higashi, Computer Science and (Engineering)

Ryan Audelio Higgins, Film & Media Studies and Computer Science

Caleb Ho, Mathematics and Computer Science

Nathan Daniel Holeman, Philosophy and Computer Science

Aaron Naphtali Holmes, Special Major in Biochemistry

David Sequoy Holmgren, Art and Computer Science

Dayna Marie Horsey, Sociology & Anthropology

Rachel Elizabeth Hottle, Music

James Greland Howard, Linguistics

Benjamin Zhi-Zhong Hsiung, Chemistry

Katherine Chiouhwa Huang, Computer Science and (Engineering)

Harry Matthew Huchra, Computer Science and (Engineering)

Tyler Tarr Huntington, Biology

Ashley Hwang, Sociology & Anthropology and Economics

Robert Taesun Hwang, Computer Science

Charlotte Marie Iwasaki, Computer Science and (Engineering)

Joseph Samuel Jackson, Mathematics

Brent Richard Jacobs, Computer Science

Madeline Alyssa James, Psychology and Sociology & Anthropology

Andrew Gunther Jansen, Economics and (Engineering)

Henry Haotian Jiang, Economics and Special Major in Neuroscience

Matthew James Johnson, Economics and (Engineering)

Heidi Marie Kalloo, English Literature

Griffin Scott Kammerer, Economics and Psychology

Catherine Hong Xu Kandrysawtz, Special Major in Linguistics and Languages

JeeHae Kang, Special Major in Neuroscience

Max Brandes Kassan, History

Andrew Joseph Kaufmann, Economics

Meghan Chi Kelly, Special Major in Sociology and Anthropology and Educational Studies

Ryan Emmett Kennedy, Political Science and Economics

Owen Alexander Kephart, Computer Science and (Engineering)

Gabriela Isabel Key, Greek

Christine Hyung-joo Kim, Economics

Elise Kim, Special Major in Biochemistry

Hyeongjun Kim, Economics

Jaeheon Kim, Economics and Biology

Jasmyne Haejun Kim, Biology and Psychology

Jinhong Andrew Kim, Music

Jong Hyun Kim, Biology

Seonwoo Kim, History

Tiffany C. Kim, English Literature

Elijah Noam Allen Kissman, Special Major in Biochemistry

Charles Kuchenbrod, Economics and Mathematics

Jesse Wafula Kusimba, Economics

Katherine Ho Yan Kwok, Political Science

Christina Grace Labows, Special Major in Neuroscience

Kevin Ming-de Lai, Economics and Mathematics

Abha Lal, Sociology & Anthropology

Ellory Manick Laning, Religion

Marissa Jasmine Lariviere, Political Science

Victor Thi Le, History and Biology

Amanda Zhaoyi Lee, Psychology

Bo Lim Lee, Chemistry

Christine Nahyun Lee, Asian Studies and Political Science

Diane Lee, English Literature

Isaac Tze Fung Lee, Economics and Political Science

Harry Edward Leeser, Political Science

Adan Juan Eduardo Leon, Special Major in Art and Design

Olivia Moon Leventhal, Special Major in Neuroscience

Isabella Maize Levine, Special Major in Interdisciplinary Chinese Studies and Economics

David Simon Levy Frydman, Computer Science and Economics

Sida Li, Philosophy and Mathematics

Lesia Liao, Computer Science and Special Major in Neuroscience

Hannah Melody Lichtenstein, History

Noah Ruben Lifset, Special Major in Astrophysics

Jennifer Xue Lin, Biology and Psychology

Zijin Lin, Mathematics and Computer Science

Oliver James Lipton, Theater and Computer Science

Alice Jia Liu, Biology and Economics

Zhiyuan Liu, Computer Science

Emmy Liu, English Literature

Rongzhi Liu, Psychology

Devon Kennedy Loehr, Mathematics and Computer Science

Christopher James Malafronti, Special Major in Critical Mixed Race Studies

Sayed Suleiman Hilal Malawi, Computer Science

Aamia Malik, Economics

Jacob Stephen Rappaport Malin, Linguistics and Biology

Alexander Joshua Mandel, Economics and Art

Jason Eric Manning, Biology and Political Science

Emilie Rose Marks, Linguistics

Cameron James Marsh, Computer Science

Diana Folasade Martschenko, Computer Science

Tamara Lee Matheson, Political Science

Wilden McIntosh-Round, Economics

Kyle Alexander McKenney, Film & Media Studies

Shua-Kym Moishe McLean, Economics

Colin Hugh McLeish, Biology and English Literature

Joshua Medel, Special Major in Sociology and Anthropology and Educational Studies

Olivia Mendoza, Political Science

Aaron David Metheny, Economics

Do June Min, Computer Science and Mathematics

Kyungchan Min, Sociology & Anthropology

Susie Min, Special Major in Biochemistry

Anna Kiyoko Mischel, Special Major in Neuroscience

Kevin Mojica, Economics and English Literature

Fae Tyler Montgomery, Special Major in Fantasy Writing and Art

Kirsten Natalie Morehouse, Psychology and Special Major in Cognitive Science

Niyah Morgan-Dantzler, Economics

David Morrill, Biology

Rares Andrei Mosneanu, Special Major in Neuroscience and Chemistry

Joshua Paul Mundinger, Mathematics and Music

Jake Davis Mundo, Mathematics and Linguistics

Molly Patricia Murphy, Special Major in Peace and Conflict Studies

Kate Hannah Musen, Economics

Michael Robin Nafziger, Economics and Special Major in Peace and Conflict Studies

Sahir Jha Nambiar, Physics

Paroma Nandwani, Political Science and Economics

Tomas Oliver Neale, Special Major in Ethnomusicology

Oliver Richard Newman, Computer Science

Linh Thuy Nguyen, Music

Quynh Hoa Nguyen, Economics

Tuan Anh Nguyen, Computer Science and Mathematics

Michael K. Nicholas, English Literature

Lindsey Norward, Special Major in Black Studies and Counter-Narrative Theory

Jeffrey Stephen Novak, Computer Science and Mathematics

Claire Elizabeth O'Brien, Biology and Economics

Blake Patrick Oetting, Art History

Timothy Ogolla, Chemistry

Oludayo Kemi Oladipo, Biology

Mary Olesnavich, Biology

Matthew Roy Olivencia-Jacques, Political Science and (Engineering)

Henry Adrian Ortmeyer, Biology and Art

Angel Luis Padilla, Political Science

Shruti Pal, Economics

Matthew Paul Palmer, Physics and Economics

Xiang Pan, Computer Science

Daniel WanSeo Park, Computer Science

Bennett Robert Parrish, Economics and Biology

Catarina Carmen Pastella, Biology

Nicholas J. Patel, Biology

Madeleine Annette Pattis, Political Science

Catherine Strainchamps Paulson, English Literature

Katherine Jane Pemberton, Economics

Clare Dineen Perez, Political Science

Gabriel Roberto Perez-Putnam, Economics and (Engineering)

Nathaniel Thomas Peters, Special Major in Astrophysics

Nicholas Edmund Petty, Chemistry

Nicole Carretta Phalen, Special Major in Neuroscience

Barbara Truc Pham, Sociology & Anthropology and History

Juliana Pham, Economics and Chinese

Miriam Louisa Pierson, Political Science and Economics

Daniel Alan Pike, Computer Science

David Jonathan Pipkin, Political Science

Francesca Jo Ponziani, Economics and Mathematics

Ziyana A. Popat, Economics and Political Science

Makayla Kateri Portley, Special Major in Neuroscience

Barrett Macdonald Powell, Chemistry

Joshua Leon Powell, Computer Science and (Engineering)

Rinpoche Price-Huish, Special Major in Medical Anthropology

Adam Randolph Prince, Psychology

Andrew Patrick Prior, Special Major in Sociology and Anthropology and Educational Studies

Emma Johanna Puranen, Astronomy and History

Morgan Rae Purcell, Special Major in Neuroscience

Alexandra Ruby Rabin, Biology and Political Science

Vickram Rajendran, Mathematics and Computer Science

Vivek Ramanan, Biology and Computer Science

Jackson William Ramey, Special Major in Linguistics and Languages

Arka Rao, Chemistry

Jasmine Rashid, Special Major in Peace and Conflict Studies

Charlotte Elizabeth Raty, Mathematics and Computer Science

Sushyam Ravi, Mathematics

Hayley Elise Raymond, Chemistry

Yousaf Mustafa Razvi, Political Science

Frances M. Reckers, Special Major in Neuroscience

Emma Elisabeth Midori Remy, Mathematics and Computer Science

Yanyan Ren, Computer Science

Alexander Beck Robey, Mathematics and (Engineering)

Kimberly Rosa-Perez, Economics and Spanish

Sergio Hugo Rosas , History

Jake K. Rosen, Economics

Noah Abner Rosenberg, Physics

Alison Hannah Rosenzweig, Computer Science and (Engineering)

John David Ryan, Economics

Samira Lamemes Saunders, Special Major in Peace and Conflict Studies

Anna Tripp Scheibmeir, Political Science and Psychology

Benjamin Theodore Schmidt, Mathematics and Linguistics

Briana Faye Schoenek, Chinese

Sophia Rose Schuster, Special Major in Political Science and Educational Studies

Bridget Elizabeth Speer Scott, Special Major in Biology and Educational Studies

Jeremy Seitz-Brown, Political Science and Spanish

Leila Maris Selchaif, English Literature and Classical Studies

Bret Anne Serbin, English Literature

Jimmy B. Shah, Computer Science

Thomas Patrick Sheehan, Computer Science and (Engineering)

Jinzi Shen, Mathematics and Economics

Emilie Enright Shepherd, Special Major in Neuroscience

Amber Maria Sheth, Spanish

Zheyuan Shi, Mathematics and Computer Science

Brian William Shields, Biology

Hughbo Dale Shim, Economics

Evan Cameron Shoaf, Latin and Economics

Jaron Eugene Shrock, Physics and Mathematics

Casey Lu Simon-Plumb, Biology

Kira Kennedy Simpson, Special Major in Astrophysics

Carlo Antonio Sivilotti, Computer Science

Emily Louise Sokol, Mathematics and Special Major in Cognitive Science

Samuel Alyosha Sokota, Mathematics

Michael Song, Computer Science

Dominic Truman Sonkowsky, Economics

Nancy Carolyn Sorto, Special Major in Latin American and Latino Studies and Educational Studies

Sierra Isabella Spencer, Environmental Studies and (Engineering)

Emma Sophia Stanion, Economics

Sierra Rader Stark, Biology

Zachary Joseph Stoddard, Mathematics

Sangeeta Kate Subedi, Special Major in Psychology and Educational Studies

Emma Marie Suen-Lewis, Physics

Jasmine Q. Sun, Special Major in Neuroscience

Becky Tang, Computer Science and Mathematics

Yijia Tang, Art

Barbara Jeanne Taylor III, Special Major in Peace and Conflict Studies

Benjamin William TerMaat, Political Science

Abhinav Vikas Tiku, History

Michael Joseph Tinti, English Literature and Mathematics

Elizabeth Anita Tolley, Political Science and Russian

Brandon Torres, Special Major in English Literature and Educational Studies

Soumba Traore, Biology

Nathaniel D. Truman, Economics and Spanish

Gretchen Frances Trupp, Special Major in Linguistics and Languages

Julian Journigan Dasan Turner, History

Harsha S. Uppili, Computer Science and Special Major in Cognitive Science

Nathaniel David Clark Urban, Political Science

Anastasia Vasilyeva, Economics

Nhu Khanh Vu, Special Major in Biochemistry

Katie Lien Vuu, Biology

Sarah Elizabeth Wallace, Computer Science

Samuel Kyle Wallach Hanson, Economics

Robert Mccarthy Walsh, Economics and Mathematics

Eric Haoyuan Wang, Computer Science

Junsong Wang, Political Science

Shiqin Wang, Computer Science

Zeping Wang, Economics

Zicheng Wang, Economics and Mathematics

Ryan Andrew Ward, Political Science

Midori Ferris Wayne, Psychology

Prairie Elizabeth Wentworth-Nice, Physics and Mathematics

Susan Katherine Whaley, History

Elizabeth Gladstone Whipple, Art

Raina Jeanmarie Williams, Economics

Henry Harrell Wilson, Chemistry

Asher Wolf, Music

George Woodliff-Stanley, Special Major in Cognitive Science and Educational Studies

Lily Aoife Wushanley, Spanish

Irene Mei Xiang, Chemistry and Mathematics

David Xu, Economics and (Engineering)

Rajnish Yadav, Mathematics

Claire Yang, Biology

Douglas Bing Yang, Special Major in Cognitive Science

Fengjun Yang, Computer Science

Christine Guangyu Yao, Special Major in Neuroscience

Zachary Raymond Yonda, Economics

Yan Ting Tiffany Yu, Computer Science and (Engineering)

Sophia Elan Zaia, Sociology & Anthropology and Spanish

Peiwen Zhang, Economics and Mathematics

Zechen Zhang, Physics

Annie Peng Zhao, Computer Science and Political Science

Zhuolun Zhao, Computer Science and (Engineering)

Robert Thomas Zipp, English Literature and Special Major in Political Science and Educational Studies

David A. Zuckerman, Computer Science and Linguistics

 

16.2 Bachelor of Science

Angelina Abitino, Engineering and (Computer Science)

Sydney Michelle Andersen, Engineering and (Special Major in Astrophysics)

Kwame Poku Asiedu, Engineering

Ross Douglas Bednar, Engineering

Isabelle Victoria Ferguson Branco-Lo, Engineering

Emily Cai, Engineering and (Computer Science)

Justin Chandrasekhar, Engineering

Won Chung, Engineering and (Computer Science)

James Joseph Eberle III, Engineering

Mark Langley Gee, Engineering

Emma Catherine Giordano, Engineering

Yosuke Higashi, Engineering and (Computer Science)

Matthew Ho, Engineering

Ye Linn Htun, Engineering

Katherine Chiouhwa Huang, Engineering and (Computer Science)

Harry Matthew Huchra, Engineering and (Computer Science)

Charlotte Marie Iwasaki, Engineering and (Computer Science)

Andrew Gunther Jansen, Engineering and (Economics)

Matthew James Johnson, Engineering and (Economics)

Ahmet Kayagil, Engineering

Owen Alexander Kephart, Engineering and (Computer Science)

Zachary Dylan Lamberty, Engineering

James Leo Lammers, Engineering

Samuel Bates Merritt, Engineering

Natasha Faria Nogueira, Engineering

Matthew Roy Olivencia-Jacques, Engineering and (Political Science)

Kyrstyn Sy Ong, Engineering

Omodayo Akande Origunwa, Engineering

Minseo Park, Engineering

Gabriel Roberto Perez-Putnam, Engineering and (Economics)

Joshua Leon Powell, Engineering and (Computer Science)

Alexander Beck Robey, Engineering and (Mathematics)

Alison Hannah Rosenzweig, Engineering and (Computer Science)

Malia Hanae Scott, Engineering

Thomas Patrick Sheehan, Engineering and (Computer Science)

Sierra Isabella Spencer, Engineering and (Environmental Studies)

David Xu, Engineering and (Economics)

Chung Yuen Brandon Yeung, Engineering

Yan Ting Tiffany Yu, Engineering and (Computer Science)

Zhuolun Zhao, Engineering and (Computer Science)