College Bulletin 2016-2017 
    
    Apr 16, 2024  
College Bulletin 2016-2017 [ARCHIVED CATALOG]

16 Degrees Conferred


May 29, 2016

16.1 Bachelor of Arts

Benjamin Scott Adams, Psychology

Alexander Song Ahn, Biology

Yousef Ramy Alhessi, Computer Science

Jannette Denise Alston, Biology

Amy Amuquandoh, Biology

Aneesa Andrabi, Political Science

Efua Kumea Asibon, Political Science

Murphy Cartwright Austin, Sociology & Anthropology

Sarah Babinski, Linguistics

Lydia Halloway Bailey, English Literature

Tazmin Moorea Bailiff Curtis, Psychology and Economics

Haseeb Sher Bajwa, Political Science and Economics

Guadalupe Del Rosario Barrientos, Special Major in Linguistics and Languages

Lihu Ben-Ezri-Ravin, Biology and Computer Science

Dana Gautami Benton, Film & Media Studies

Rachel Rose Freundlich Berger, Special Major in Urban History and Policy

William Donald Black III, Economics

Kara Renee Bledsoe, Special Major in Black History and the Sociology of Science

Mckinley Christine Bleskachek, Special Major in Sociology and Anthropology and Educational Studies

Daniel Joseph Block, Political Science and History

Christen Boas Hayes, Political Science

Joseph Wertheimer Boninger, Computer Science and Mathematics

Nathan Daniel Booth, Economics

Jesse Miles Bossingham, Political Science and Economics

Amanda Marie Bosworth, Political Science

Canaan Michael Breiss, Special Major in Linguistics and Languages

Alexander Jason Kirven Brooks, Political Science

Gregory David Brown, Mathematics

Kyle Leigh Carney, Psychology

Muriel Maple Carpenter, French and Francophone Studies

Michelle Castellanos, Spanish and Psychology

Dominic Castro-Wehr, Political Science

Amanda Kar-Men Chan, Biology

Jeremy Jay Chang, Art and Biology

Alpha Quang Chau, Computer Science

Liting Chen, Biology

Oscar Tianhao Chen, Computer Science

Yu Yan Cheung, Computer Science

Alexander Yu-Hou Chiang, Economics

Laina Sara Chin, Computer Science

Erin Mariko Ching, Special Major in Gender, Global Health, and Development

Hanyu Chwe, Economics

Conor Michael Clark, Economics and (Engineering)

Taylor Ann Clark, Economics

Jason Howell Clayton, Political Science and Economics

Jenna Abigail Cody, Special Major in Neuroscience

Leonie Marcus Cohen, Special Major in Biological Anthropology

Riley Burnett Collins III, Computer Science

Joseph Patrick Corcoran IV, Biology

Martin Elio Covarrubias, Political Science

Daniel Richard Creem, Special Major in Neuroscience

Sophie Marianne Crochet, Biology

Kate Lynn Crowley, Special Major in Biology and Educational Studies

Shelby Daniel-Wayman, Linguistics and Biology

Abbey Jo Deckard, Psychology

Anita Fisher Desai, Political Science

Braeden Peter DeWan, Economics

Dawei D. Ding, Economics

Alden Conlan Dirks, Biology

Abigail Elyse Dove, Special Major in Neuroscience

Randall Lewis Doyle, Special Major in Astrophysics and Computer Science

Samantha Lynn DuBois, History and Special Major in Neuroscience

Isaac Bunge Dulin, Computer Science and (Engineering)

Olivia Maniscalchi Edwards, Mathematics and Music

Ari Max Efron, Religion

Cara Jean Ehlenfeldt, Linguistics

Daniel Nathan Burnett Eisler , Special Major in Environmental Studies and Educational Studies

Kathleen Marici Escoto, Biology

Lewis George Esposito, Special Major in Linguistics and Languages

William Hollender Fedullo, Philosophy

Rachel Carson Flaherman, Physics

Zoe Charlotte Frank, Special Major in Neuroscience

Sophia Irene Frantz, Biology

Spencer Douglas Friske, Economics and (Engineering)

Martin Froger-Silva, History and Film & Media Studies

Nathaniel Saul Frum, History

Emily Gale, Chemistry

Emilio Alexander Garza, Classical Studies and Computer Science

James Todd Gastner, Economics and Political Science

Teo Gelles, Computer Science and Mathematics

Sarah Welz Geselowitz, History

Nimesh Ghimire , Economics

Amy Marie Giacomucci, Linguistics

Tara Lynn Giangrande, Art History and Special Major in Dance Anthropology

Jena Rose Gilbert-Merrill, Special Major in Art and Educational Studies

Andrew James Gilchrist-Scott, Computer Science and (Engineering)

Erin Beth Gluck, Mathematics and Computer Science

Jared Ross Golant, Religion and Linguistics

Anna I. Gonzales, English Literature and Special Major in Gender and Sexuality Studies

Jodie Elizabeth Goodman, Political Science

Samuel Andrew Gorinsky, Philosophy

Nathaniel James Graf, Biology and Chemistry

Ian Conway Grant, Philosophy

Bryan Michael Green, Special Major in Biochemistry and Mathematics

Paul Romero Green, History

Jacob Reese Gillespie Greenberg, Physics

James Peter Gregora, Philosophy

Rebecca Lynn Griest , Biology

Ascanio Guarini, Economics and (Engineering)

Sam Gutierrez , Economics

Juliana Gutierrez Villada, Special Major in Political Science and Educational Studies

Joelle Hageboutros, Political Science and French and Francophone Studies

Patrick Han, Political Science

Soul Han, Political Science

John William Harnett, Chinese

Philip Emmanuel Harris, English Literature and Sociology & Anthropology

Anneliese S Hermann, Political Science

Matthew Haydn Kasamoto Hirsh, Mathematics and Computer Science

Eileen Mai-Huong Hoang, Special Major in Biochemistry

Lindsay S. Holcomb, Political Science and Spanish

Abigail Steiker Holtzman, Psychology

Eileen Hou, Special Major in Theater and Dance

Allison Burke Hrabar, Political Science and Film & Media Studies

Shenstone Chia Huang, Economics and Chemistry

Laura Perri Hyder, Biology

Jareema Amani Hylton, English Literature

Suhwan In, Economics

Aaron Austin Jackson, Film & Media Studies

Ji Ho Jang, Economics

Zige Jiang, Sociology & Anthropology

Alexander Bryan Jimenez, English Literature

Fatema Firoz Jivanjee, Special Major in Psychology and Educational Studies

Michelle Rose Johnson, Theater and Special Major in Neuroscience

Jason Palmer Jolliffe, Psychology

Suness Johnie Jones, English Literature and Religion

Hannah Joo, Special Major in Dance Anthropology

Jessica Marie Jowdy, Computer Science and (Engineering)

Jong In Jun, Political Science and Economics

Jin Hwan Jung, Economics

Sohyun Kang, Biology

Emma Rose Kates-Shaw, Art and Sociology & Anthropology

Laura Beatrice Katz, Special Major in Linguistics and Languages

Nehmat Kaur, Political Science

Brooke Taylor Kelsey, Computer Science and (Engineering)

Nora Kerrich, Special Major in History and Educational Studies

Stephanie Kestelman, Economics

Veda Dharma Khadka, Biology

Su-Ling Klarissa Khor, Mathematics and Asian Studies

Thomas T Kim, Economics and Psychology

Emma Skye King, Classical Studies and Psychology

Isabel Xin Knight, Political Science

Elizabeth Gilmore Kolln, History

Isaac Dov Kornblatt-Stier, Philosophy

Deborah Anne Krieger, Art History

A. S. Kroeber, Greek and Latin

Mary Stoddard Kuchenbrod, Religion and Chemistry

Amelia Marie Kucic , Special Major in English Literature and Educational Studies

Sebastian Nicholas Kyllmann, Chemistry

Louis-Marcien Laine, Political Science

Matthew John Lambros, Biology

Joseph Alan Landis, Political Science and Special Major in Arabic Studies

Jacqueline Ann Lane, Biology and Special Major in Cognitive Science

Kelley Elizabeth Langhans, Biology

David Nathaniel Lazere, Special Major in Astrophysics and Special Major in Public Policy and Educational Studies

Hang Minh Le, Special Major in Political Science and Educational Studies

Akida Amaini Lebby, Biology

Andy Lee, Mathematics

Ethan Fong Szeto Lee, Art and (Engineering)

SeungMoon Lee, History and Economics

Edward Ryerson Lehman-Borer, Computer Science and (Engineering)

Lekey S. Leidecker, Special Major in Sociology and Anthropology and Educational Studies

Oscar Francisco Leong, Mathematics

Jacob Plunkett Levin , Comparative Literature

Zequn Li, Mathematics and Physics

Chanel Trae Ligon, Biology

John Dongkyou Lim, Economics

Katherine Cheng Lin, Political Science and Economics

Kathy Ruishu Liu, English Literature

Claudia Lo, Special Major in Gender and Digital Culture

Scheynen Brady Loeffler, Political Science

Caela Conway Long, Special Major in Neuroscience

Jennifer Hua-Ting Lu, Special Major in Neuroscience

Shaina Lu, Biology

Azucena Lucatero, Asian Studies and Biology

Margaret Yu Luo, Mathematics and Economics

Sung Won Ma, Biology

Nicolas Jorge Madan, Political Science

Rebecca Lynn Magier, Computer Science and Biology

Mitchell Evan Maisel, Classical Studies

Mahnoor Din Malik, Economics and Computer Science

Uriel Tulio Mandujano, Jr., Computer Science and Special Major in Cognitive Science

Benjamin Hertz Marks, Computer Science

Joy Claire De Aguilar Martinez, Special Major in English Literature and Educational Studies

Marina Constance Martinez, Biology

Aurora Raven Martinez del Rio, Linguistics

Aaron Walker Matis, Theater and English Literature

Daniel Scott May, Economics and Computer Science

Wyatt Duke McCall, Biology

Alexander William McClean, Economics and Mathematics

Michael Owen McConville, Computer Science

Christine Katherine McGinn, Physics and (Engineering)

Nicole Isabel McNabb, Mathematics and Music

Ashley Amia McQuiller, Special Major in Psychology and Educational Studies and Linguistics

Michael Aidan McVerry, History and Biology

Uriel Medina Espino, Political Science and Spanish

Olivia Louise Mendelson, Art History

Jason Mendoza, Mathematics and Economics

Constance Charlotte Edwige Mietkowski, Economics

Sophie Cargill Miller, English Literature

Tomas Roberto Miranda-Katz, History and Biology

Richard Noboru Monari, Linguistics

Samuel Akira Mori, History

Catricia Rosario Morris, Special Major in Psychology and Educational Studies

A’Dorian Ajahnay Assata Hatti Murray-Thomas, Special Major in Political Science and Educational Studies

Cyrus Cooper Newlin, Political Science and Russian

Sarah Elizabeth Nielsen, Special Major in Mathematics and Educational Studies

Theodore Medina Noomah, Special Major in Linguistics and Educational Studies

Abigail Kristin Norling-Ruggles, Mathematics and Linguistics

Adriana Maria Obiols Roca, English Literature

Clara Celia Obstfeld, Sociology & Anthropology

Jacob Matias Oet, Special Major in Poetry and Translation

Michelle Ann Orgera, English Literature

Daniel Braxton Orr, Special Major in Native Education

David Ortiz Rhoton, Comparative Literature

Olivia Rose Ortiz, Mathematics

Cecilia Eliane Rosa Paasche, Special Major in Neuroscience

Avilash Pahi, Economics

Andrew Haesoon Pak, Economics and Mathematics

Nikhil Paladugu, Art and Special Major in Neuroscience

Chan-Jun Park, Psychology and Economics

Sang Hoon Park, Biology and Chemistry

Sun Young Park, Economics

Holden Low Parks, Physics and Mathematics

Ainsley Quinn Parrish, History

Gregory Brandon Patton, Economics

Ariel Nicole Pearson, Special Major in Biology and Educational Studies

Rodolfo Gabriel Perez, Biology and Spanish

Nathalie Abigail Perry-Freer, History and Chemistry

Molly Beryl Petchenik, History

Alec Naito Pillsbury, Computer Science and Sociology & Anthropology

Caroline Adams Pitts, Computer Science and (Engineering)

Varun Prasad, Economics and Mathematics

Kingston Pung, Economics and Computer Science

Yein Pyo, Special Major in Peace and Conflict Studies and Psychology

Wantian (Wani) Qiu, Special Major in Psychology and Educational Studies and Art

Philip Haskett Queen, Philosophy

Raundi Evangeline Quevedo, Chemistry

Arjun Raghuraman, Economics

Quetzal Athziri Ramirez, Special Major in English Literature and Educational Studies

Julian David Randall , Special Major in Black Studies and Literature

Daniel Andrew Redelmeier, Economics and Computer Science

Clark Yuanzhi Ren, Biology

Kai Walker Richter, Special Major in Linguistics and Languages

Kelsey Rebecca Rico, Special Major in Architectural Studies

Laura Emily Rigell, Special Major in Sustainable Land Use and Political Science

Sadie Dean Rittman, Religion

Kerry Jafar Robinson, Psychology

Ariel Benjamin Rock, Physics and Mathematics

Alexandra Frantischek Rodriguez, English Literature

Anya Fisher Rose, Sociology & Anthropology

Katherine Celeste Rozsa, Political Science and Special Major in Arabic Studies

Thomas Lipa Ruan, Philosophy and Chemistry

Salman Ahmad Safir, Special Major in Psychology and Educational Studies

Indigo River Sage, Sociology & Anthropology

Mario Sanchez, Mathematics and Computer Science

Savannah Saunders, Economics

Nathan Douglas Scalise, Economics and Music

Aine Inger Schanche, Biology

Elena Rose Schlessinger, English Literature

Abigail Clarke Schmidt, History

Benjamin Jules Schreiber, Computer Science

Casey Allison Schreiner, History and Film & Media Studies

Alex James Scott, Economics

Jessica Mariah Seigel, Political Science

Michael Vahan Selverian, Economics and Psychology

Razi Radwan Shaban, Computer Science

Geoffrey George Shepard, English Literature

Yeon Jae Shin , Psychology

Yumi Dineen Shiroma, English Literature

Michaela Sophie Shuchman, Theater

Alexander Mihalik Simms, Computer Science and Linguistics

Summer Azul Sloane-Britt, Sociology & Anthropology and Art History

Kelly Banciella Smemo, Linguistics

Victoria Anita Stitt, Comparative Literature

Diondra Kathryn Straiton, Special Major in Psychology and Educational Studies

Natalia Stefanie Sucher, Greek and Latin

Emily Elizabeth Sullivan, English Literature and Political Science

Yohan Alexander Sumathipala, Economics

Kathy Sun, Special Major in Economics and Educational Studies

Jihoon Sung, Economics and Mathematics

Nithya Swaminathan, English Literature and Political Science

Zachary Franklin Tanner, History

Andrew Scott Taylor, Political Science and (Engineering)

Emily Grace Telford-Marx, Spanish

Sean Edward Thaxter, Economics and Political Science

Ravenna Setsuko Thielstrom, Computer Science and Special Major in Cognitive Science

Julia Patrice Thomas, Special Major in Public Policy and Educational Studies

Bennett Edward Thompson, Biology

Laura Michelle Thompson-Martin, Biology

Doriana Caroline Thornton, Special Major in Gender and Sexuality Studies

Helen Yong-Chen Thum, German Studies

Xintong Tian, Mathematics

Richard James Tischler, English Literature and Religion

Naoki Tokoro , Linguistics

Patrick J. Trainor, Mathematics

Dat Thanh Tran, Biology

Duong Ha Tran, Economics

Melissa Anne Trofa, Economics and Biology

Zachary Baird Hill Tucker, Psychology

Joshua Ray Turek-Herman, Chemistry

Anne Bolger Tvetenstrand, English Literature and Classical Studies

Tatsuya Ueda, Economics

Elizabeth Ireland Upton, Art

Tania Aglae Uruchima, Special Major in Sociology and Anthropology and Educational Studies

Shabbir Murtaza Vahanvaty, Biology

Alexander Jason Valera, Computer Science and Mathematics

Aly Al-Amyn Valliani, Biology and Computer Science

Jeremy Tal Varon, Political Science

Paul Luc Vernon, Political Science

Winnie Giang Vien, Sociology & Anthropology

Maria Isabel Vieytez, English Literature

Antonia Rose Violante, Psychology

Arjun Vishwanath, Political Science and Mathematics

Rachel Claire Abrams Vogel, Linguistics

Nicole Lakesha Walker, Philosophy and Sociology & Anthropology

Roy Alan Walker III, Economics

Joseph David Warren, Film & Media Studies

Mackenzie Mei Welch , Political Science

Tyler Garcia Welsh, Political Science and Economics

Stephanie Wey, Biology

Michael John Wheeler, History

Jonathan Alexander White, Special Major in Biophysics

Anastasia Candida White-Torruellas, Mathematics and Economics

Evelyn Rose Wightman , Computer Science

Paige Faith Spencer Willey, Political Science

Ciara Oriana Williams, Special Major in Environmental Studies and Educational Studies

Emily Noelle Brooke Williams, History

Htet Moe Nwe Win, Economics and Political Science

Eva Michal Winter, English Literature

Kailyn Faye Robinson Witonsky, English Literature and Special Major in Neuroscience

David Zachary Wolfson, History

Joshua River Wolfsun, Political Science and Religion

Chien He Wong, Psychology

May Quinn Wong, Political Science

Zoe Amanda Wray, Art History

Frank Wehn-dar Wu, Special Major in Mathematics and Educational Studies

Juliette Rose Wunrow, English Literature

Benjamin Franklin Xie, Computer Science

Rachel Anni Yang, English Literature

Shinae Yoon, Biology

Alexander Zabrodskiy, Economics and Mathematics

Nicholas Joseph Zahorodny, Philosophy and Economics

Elaine Zhou, English Literature

Jianan Zhou, Economics and Mathematics

Zhenglong Zhou, Linguistics

Tyler William Zon, Economics and Computer Science

16.2 Bachelor of Science

Cosmo Elroy Alto, Engineering

Mercer Renee Borris, Engineering

Constance Bowen, Engineering

Sara April Brakeman, Engineering

Conor Michael Clark, Engineering and (Economics)

Gibson Reed Cook, Engineering

Isaac Bunge Dulin, Engineering and (Computer Science)

Christine Jane Emery, Engineering

Spencer Douglas Friske, Engineering and (Economics)

Andrew James Gilchrist-Scott, Engineering and (Computer Science)

Ascanio Guarini, Engineering and (Economics)

Madison Elise Heppe, Engineering

Jessica Marie Jowdy, Engineering and (Computer Science)

Jess Paul Karol, Engineering

Brooke Taylor Kelsey, Engineering and (Computer Science)

Ethan Fong Szeto Lee, Engineering and (Art)

Edward Ryerson Lehman-Borer, Engineering and (Computer Science)

Christine Katherine McGinn, Engineering and (Physics)

Katie Jo McMenamin, Engineering

Perry Bao Thach Nguyen , Engineering

Daniel Mark Palmer, Engineering

Dakota Julian Pekerti, Engineering

Caroline Adams Pitts, Engineering and (Computer Science)

Kurtis Jon Swartz, Engineering

Andrew Scott Taylor, Engineering and (Political Science)