College Bulletin - Course Catalog 
  
    Sep 30, 2020  
College Bulletin - Course Catalog

16 Degrees Conferred


May 24, 2020

16.1 Bachelor of Arts

Annie Lu Rose Abruzzo, Biology and History

Hriju Adhikari, Biology and Psychology

Evangeline Adjei-Danquah, Biology

Adam Dominic Agustin, Biology

Sabreen Leah Ahmed, Special Major in Neuroscience

Lelosa Somachi Aimufua, Special Major in Political Science and Educational Studies

Sajal Medha Krishna Akkipeddi, Biology

Carlos Freitas Almeida, Psychology

Miranda Lynn Amilcar, Sociology & Anthropology

Nicholas William Anderson, Computer Science and Physics

Stephanie Marisol Andrade, Sociology & Anthropology

Isabelle Namutebi Andrews, Political Science

Cindy Waleska Asencio-Arroyo, Psychology

Nida Adel Atshan, Special Major in Peace & Conflict Studies

Elsie Fay Aubry, Special Major in Cognitive Science

Karen del Socorro Avila Cerda, Special Major in Sociology and Anthropology & Educational Studies

Nancy Nageh Awad, Peace & Conflict Studies and Political Science

Evan Charles Baker, Special Major in Spanish Literature & Educational Studies

Alexander Mark Baloga, Economics and Psychology

Ruby Bantariza, Peace & Conflict Studies

Mohammed Emteahs Bappe, Special Major in History and Educational Studies

Safia Muktar Bashir, Biology

Anderson Caroline Battin, Economics and Mathematics

Jissel Verenice Becerra Reyes, History and Religion

Cole Benjamin Beeker, Economics

Adil Godfrey Belgaumi, Economics and Political Science

John Matthew Belluche, Economics and Computer Science

Brandon Kit Bennett Guallpa, Economics

Jessica Wolpert Berg, Computer Science and Special Major in Cognitive Science

Jasmine Betancourt, Special Major in Political Science and Educational Studies

Shelby Nicole Billups, Psychology

Fay Amelia Blelloch, Economics and Mathematics

Saskia Alexis Bock, Biology

Daniel James Boehmler, Biology

Mohammad Reza Boozarjomehri, Religion and Biology

Tommy Bothwell, Special Major in Economics & Educational Studies

Joseph Michael Bradley, Political Science

Jacob Hillel Brady, Special Major in Neuroscience and Political Science

Holden Anthony Bridge, Computer Science

Naomi Bronkema, Special Major in Biochemistry

Lucas Charlot Blos Brooks, Music

Amatullah Zara Brown, Linguistics

Rasheed Deante Bryan, Economics

Rye Berle Buckley, Computer Science

Augustin Jay Burchell, Computer Science and Special Major in Cognitive Science

Calla Bush St George, Biology

Sofia Elena Cabrera, Biology

Ian William Cairns, Economics

Gabriel Thomas Caldwell, Computer Science

Sadie Elizabeth Camilliere, Psychology and Linguistics

Douglas Quinn Campbell, Computer Science and Classical Studies

Omar Camps-Kamrin, Music

Tara Grace Cannon, Special Major in Medical Anthropology and Spanish

Madeleine Elizabeth Carens, Biology and Psychology

Rebecca Castillo, Special Major in Education Race and Media

Tristan Ewan Cates, Computer Science and Peace & Conflict Studies

Daniel Harold Chaiken, Mathematics and Computer Science

Matthieu Chalifour, Physics

Calvin Tinhang Chan, Biology

Austin Hunter Chang, Economics

David Hu Fu Chang, Computer Science 

Jasmine Charles, Religion and Computer Science

Shreya Chattopadhyay, Philosophy and Political Science

Anya Chaudhri, Economics and Computer Science

Eric Chen, Computer Science

Steven Jiawen Chen, Chemistry

Yan Hua Cheng, Biology

Bryan Hyunjoon Cheun, Economics

Andrew Minho Choe, Mathematics

Peter Saejin Chong, Psychology and English Literature

Hee Won Chung, Economics

Abby Rose Clements, Special Major in Neuroscience and Linguistics

Betsy Rose Cohen, Economics and Art History

Joshua Taylor Collin, Economics

Clay Thompson Conley, Music and Special Major in Gender & Sexuality Studies

Robert Lee Conner, Political Science

Gabriel Alexander Contreras, Film & Media Studies

Karina Elise Cooper, Latin

Jack Robert Corkery, Political Science and Economics

John Pratt Cote Jr., Economics

Sydney Claire Covitz, Computer Science and English Literature

Meagan Elizabeth Currie, Biology and Political Science

Clare Cyrilla Cushing, Spanish 

Terell Lucious Dale, Mathematics 

Aayushi Dangol, Computer Science and Art

Alexis Caterina Davis, Biology

Alyssa Victoria Davis, Physics

Kastan Vrabel Day, Computer Science and Special Major in Cognitive Science

Carina Cecilia Kung Debuque, Psychology

Thomas Edwards Dell, Political Science

Mehra Isabel den Braven, Economics

Paige Ryan Didier, Special Major in Neuroscience

Abigail Ruth Diebold, Political Science

Elena Do, Special Major in Neuroscience

Jade Chi Dong, Psychology

Graham Mavin Doskoch, Special Major in Astrophysics and Mathematics

Ken’delle Durkson, Special Major in Political Sociology

Lucas Robert Dyke, Physics and Chinese

Zena Ebrahim, Special Major in Psychology & Educational Studies

Brandon Nnamdi Ekweonu, Special Major in Black Studies and Computer Science

Ruth Carolyn Elias, Special Major in Psychology & Educational Studies

Alana Grace Elliott, English Literature

Sean Robert Emery, Peace & Conflict Studies

Kira Patricia Emmons, Computer Science 

Elizabeth Anne Erler, Special Major in Biochemistry

Ricardo Arley Espino, Peace & Conflict Studies

Woodjerry Steeve Etienne, Psychology

Kevin Christopher Farrell, Political Science

Molly Wright Fennig, Special Major in Neuroscience

Vivien C Fernandez Ravelo, Political Science and Psychology

Steven Fernandez, Computer Science and Philosophy

Nicholas Alexander Filippelli, Economics

Isabella Tea Chua Fiorante, Art

Lillian Jean Fornof, Biology and Special Major in Cognitive Science

Kaleb Kofi Forson, Economics

Joshua Samuel Freier, Computer Science and Music

Alex Ramona Frost, Sociology & Anthropology

Omri Gal, Psychology and Special Major in Peace and Conflict Studies

Sagnik Gayen, English Literature

Kaitlin D. Gelber, Physics and Computer Science

Amalia Isabel Gelpi, Special Major in Ethnomusicology

Joy Uchechi George, Special Major in Political Science and Black Studies

Jared Anthony Gillen, Economics and Political Science

Elizabeth Jazzmin Gonzalez, Political Science

Jason Alexander Gonzalez, Religion

Abigail Stark Goodman, Art

Gina Mie Goosby, Special Major in Japanese

Sophie Louise Gray-Gaillard, Dance and Special Major in Neuroscience

Max Gruber, Art History

Maximilian Julian Grullon, Economics

Clarissa Elizabeth Grundstein, Psychology and Theater

Olivia Gubler, Computer Science

Robert Jeffrey Gunn, Economics

Hanna Ann Gutow, Peace & Conflict Studies

Kenneth William Gwon, Computer Science and Economics

James Spackman Hahn, Linguistics

Kyla McKenna Hallam, Peace & Conflict Studies 

Henry Swindon Han, Computer Science

Tessa R. Hannigan, Special Major in Peace and Conflict Studies & Education

Michael Bereket Haregot, Economics and Computer Science

Abuhena Hares, Economics

Audrey Haring, Philosophy

Miles Trent Harris, History

Emilie Alexandra Hautemont, French & Francophone Studies

Layla Hazaineh, Peace & Conflict Studies

Gabriel William Hearn-Desautels, History

Rachel Morell Hechinger, Psychology

Lucas Robert Heinzerling, Special Major in Chemical Physics

Maya Lillian Henry, Special Major in History and Educational Studies

Jessica Esther Hernandez, Peace & Conflict Studies

Crystal Ho, Biology and Psychology

Libby Jennifer Hoffenberg, Special Major in History and Philosophy of the Body and Art

Christina Nicole Holmgren, Economics and Computer Science

Trevor Liam Homstad, Economics

Ariana Hoshino, Film & Media Studies and Computer Science

Janan Hui, Chemistry

Abdikarim Yasin Hussein, Economics

Andrew Phong Huynh, Physics

Kei Imada, Computer Science and Mathematics

Maria Valadez Ingersoll, Biology and Spanish

Aditya Jayakrishnan, Mathematics and Economics

Brian Carl Jenike, Physics

Thomas William Jensen, Economics and English Literature

Vanessa Jiménez-Read, Economics and Special Major in Latin American and Latino Studies and Educational Studies

Jason Lieh Jin, Computer Science and Special Major in Cognitive Science

Nathaniel Osborn Johns, Economics

Ford Charles Johnstone, Economics and Computer Science

Lucy Sumner Jones, Peace & Conflict Studies

Megan Emily Jones, Biology and Psychology

Maeve Anne Juday, Latin

Lucy Olivia Judge-Tyson, Economics

Keton Hari Kakkar, English Literature and Computer Science

Aaron Jeremiah Kang, Computer Science

Emma Brandes Kassan, Psychology

Max Jacob Katz-Balmes, Environmental Studies and Economics

Jonathan David Kay, Political Science

William Francis Kenny, Political Science and Spanish

Yash Vinod Kewalramani, Mathematics and Economics

Misha Mubashar Khan, Biology and Computer Science

Nicole Khorosh, Political Science and Economics

Maya Leilani Kikuchi, English Literature

Coleman Dale Kilby, Astronomy

Kennedy Kings, Art and Biology

Alexandra Jaeanna Kingsley, Theater

Seneca Sage Kinn-Gurzo, Biology and Environmental Studies

Lanlana Kiratiwudhikul, Economics and Computer Science

Rina Kiyohara, Art History and Chinese

Isaac F. Kleisle-Murphy, Mathematics and Political Science

Malini Kohli, Economics and Mathematics

Gabrielle Rose Kolinsky, Computer Science

Dimitri Lee Kondelis, Economics

Jasmine Aissata Kouyate, English Literature

Benjamin Wilder Kussmaul, Computer Science 

Melissa Rosemary La Noire, Spanish

Sawyer Cole Lake, Religion

Angus Lincoln Lam, Political Science and Sociology & Anthropology

Jonah Zubin Langlieb, Computer Science and Mathematics

Felix Kobena Laniyan Jr., Psychology

Alexander Prost Laser, Political Science and Film & Media Studies

Ross Charles Layton, English Literature

Daniel Andreas Lebedinsky, Mathematics

Daniel Wonjun Lee, Economics

William Youngbin Lee, Computer Science

Samuel Hayden Leonard, French

Zander Scott Levitz, Economics

Cindy Li, Computer Science

Katherine Lima, Computer Science

Linda Yingqi Lin, Special Major in Biochemistry and Computer Science

Sacha Jun Lin, Environmental Studies

Stephanie Yuqing Lin, Special Major in Public Health

Victoria Lin, Psychology

William Thomas Line Jr., Economics

Lijia Liu, Economics and Mathematics

Isabel Sophia Louise Llosa, Art and Environmental Studies

Hunter McClain Luber, Political Science and Spanish

Xihao Luo, Mathematics

Alliyah Almeda Lusuegro, Environmental Studies

Faye Fanyi Ma, Asian Studies

Michelle Jialu Ma, Philosophy and Computer Science

Aqil Tarzan MacMood, Special Major in Mathematics and Educational Studies

Reham Mahgoub, Chemistry

Navdeep Kumar Maini, Computer Science

Rayyan Maker, Environmental Studies

Marisa Elizabeth Mancini, History

Rhys Kurtz Manley, Special Major in Astrophysics and Mathematics

Yanti Veronika Manurung, Psychology and Biology

William Luis Marchese, History

Anthony Joseph Mariani, History

Natasha Markov-Riss, Political Science

Alexandra Elaine Marsh, Psychology and History

Diana Martínez-Montes, Spanish and History

Mirayda Daniela Martinez, Economics and Computer Science

Daria Mateescu, Philosophy

Nicholas B. Mayo, Political Science and Art

Isabel Snow McClean, Computer Science and Classical Studies

Susanna Allen McGrew, Economics and Philosophy

Thandiwe Kitoko Asantawa McMillan, Theater

Pauline Porter McMurry, French and Peace & Conflict Studies

Nirav R. Mehta, Political Science

Jackelyn Diane Mejia, Political Science

Vanessa Meng, Philosophy

Peter Carl Miklas, Philosophy and Art History

Richard Curtis Mobley, English Literature and Psychology

Kyra Veronique Moed, Computer Science and Special Major in Cognitive Science

Rook Mogavero, Theater

David Molina Cavazos, Film & Media Studies

Sara Jane Mongno, Economics 

Jasmine Leigh Moore, Special Major in Food Studies

Sophia Adelina Moore, Peace & Conflict Studies

Leslie Josefina Moreaux, Special Major in Black Studies

Emma Lee Morgan-Bennett, Special Major in Medical Anthropology

Mina Angeliki Morisaki, Psychology

Andre Taraneka Morrison, Peace & Conflict Studies

Emilie Elizabeth Morse, Biology and Special Major in Medical Anthropology

Eléonore Millette Moser, Economics and Peace & Conflict Studies

Jeffrey Sung Jae Mun, Biology

Wambui Marian Mwenja, Environmental Studies

Allison Miyako Naganuma, Environmental Studies

Eleanor Hobbs Naiman, History

Ariba Naqvi, History and Peace & Conflict Studies

Sophie Leila Nasrallah, Biology

Gabriella Maia Natoli, Special Major in Astrophysics

Winfred Nemlin, Economics

Minh Nguyen, Mathematics and Computer Science

Elyse Dominique O’Bannon, Religion

Zachary James O’Dell, Chemistry

Lindsay O’Sullivan, Economics

Wrenn Nicole Elebeoba Odim, Special Major in Political Science & Architectural History

Evan Antonio Orticio, Psychology and Linguistics

Keyanna Janae Ortiz-Cedeño, Political Science

Ian Michael Tate Ortiz, Environmental Studies

Liam Landes Packer, Mathematics and Physics

Ian Tagore Palmer, Political Science

Aria Vinay Parikh, Peace & Conflict Studies and Psychology

Hee-Yon Park, Chemistry

Seimi Park, Economics

Vaughn Porter Parts, Special Major in Astrophysics

Kaitelyn Breanna Pasillas, Special Major in Sociology and Anthropology & Educational Studies

Tyler John Pasko, Economics and Political Science

Keshav Pravin Patel, Biology

Megan Gwendolyn Patton, Biology

Colin Mark Perkins-Taylor, Biology

Tobias Robert Philip, Greek

Giorgia Piantanida, Peace & Conflict Studies and Environmental Studies

Abigail Rae Pirron, Political Science and Biology

Citlali Amelia Pizarro, Special Major in Race and Gender in Education and Society and Theater

September Sky Porras Payea, History

Abigail Kathleen Posta, Psychology

Rajiv Potluri, Special Major in Biochemistry

Coleman Harris Powell, Special Major in Comparative Racial and Transnational Politics

Lillian Laura Price, Special Major in Environmental Anthropology

Kawit Ping Promrat, History

Katherine Nora Severn Pruitt, Economics

Nicholas James Pugliano, Chemistry

Yusuf Mohamad Qaddura, Mathematics and Computer Science

Hamzah Qureshi, Religion

Siddharth Ramachandran, Economics

Eishna Ranganathan, Special Major in Cognitive Science

Caroline Helene Reynier, Computer Science and Special Major in Cognitive Science

Ellora Nimbkar Rich, Linguistics

Rose Cecilia Ridder, Special Major in Cognitive Science 

Alexis Nicole Riddick, Special Major in English Literature & Educational Studies

Richelle Millicent Robinson, Educational Studies

Lydia Anne Roe, Environmental Studies and Dance

Benedict Ablay Rogando, Economics 

Max G. Rogow, Economics

Paola Mariel Rosario, Asian Studies

Rebecca Judith Rosenthal, Greek and Art History

Louise duPré Rosler, Peace & Conflict Studies

Jake Thomas Ross, Economics

Zachary Landis Rothenberg, Mathematics and Computer Science

Shayne Hannah Rothman, Computer Science

Jack Devin Rubien, Special Major in Biophysics

Gabrielle Rose Rubinstein, Sociology & Anthropology

James Patrick Rutledge, Economics and Computer Science

Shira Helene Samuels-Shragg, Music

Alejandra Sandoval, Spanish and Psychology

Evan Samuel Saruk, Film & Media Studies

Lauren Nicole Savo, Special Major in Sociology and Anthropology & Educational Studies

Adam Alexander Schauer, Economics 

Sydnie Jene Schwarz, Sociology & Anthropology

Kalli Hannah Segel, Biology and Sociology & Anthropology

Nathaniel Gerald Shafer, Economics and Psychology

Roman Yevgenovich Shemakov, History

Brandon Shi, Sociology & Anthropology

YongJoon Shin, Special Major in Biochemistry

Madison Hamilton Shoraka, Mathematics

Joshua Myles Siegel, Economics and Political Science

Bridget Ann Silveira, Political Science and Psychology

Stewart Clark Silver, Biology

Maya Clapp Smith, Special Major in Neuroscience

Naja Aisha Smith, Sociology & Anthropology

Shayla Breeanna Smith, Environmental Studies

Jonathan Edwin Solomon, Physics

Ariana Soriano, Comparative Literature

Griffin Rex Soriano, Economics and Mathematics

Tyler James Soutendijk, Economics and Philosophy

Natalie Rubin Spangle, Special Major in Sustainable Development

Collin Paul Spangler, Theater

Siddharth Srivatsan, Economics and Mathematics

Ryan Corrigan Stanton, Biology

Alexander Starr, English Literature

Matthew Harrison Stein, Economics

Miriam Kayleh Stein, Physics

Oliver Ehrenfest Steinglass, Art

Benjamin Matthew Stern, Political Science

Nathaniel Ziv Stern, Linguistics

Elizabeth Ruth Stiles, Special Major in Neuroscience

Aidan Thomas Stoddard, Economics

Cassandra Stone, Computer Science and Philosophy

Ian Alexander Street, Economics

Nevien Kamal Swailmyeen, Peace & Conflict Studies

Ibrahim Mugerwa Tamale, Economics and Mathematics

Khye Lin Tan, Comparative Literature

Emma Jane Tapp, Economics and Biology

Jorge Luis Tello Garza, Economics and Mathematics

Jia Chern Teoh, Sociology & Anthropology

William Henry Teoh, Economics

Kanhav Thakur, Economics and Mathematics

Kendre D. Thomas, Computer Science

Michael Joseph Thut, Art and Mathematics

Stephanie Joann Tilneac, Mathematics

Kayonna Lynette Tindle, Biology

Matthew Charles Tornquist, Computer Science

Taylor M. Tucker, Special Major in Black Studies & Educational Studies

Quoc Trung Nigel Van Ha, Mathematics

Sayaka Hope Vaules, Asian Studies and Political Science

Zachary William Viscusi, Computer Science

Rachel Anne Vresilovic, Political Science and Environmental Studies

Kyle Anh Vu, Economics

Laura Helen Wagner, Political Science and Economics

Emma Jade Walker, Sociology & Anthropology

Daniel Raymond Wallick, Mathematics

Haochen Wang, Mathematics and Computer Science

Tianyu Blake Wang, Psychology

McKenzie Lauren Ward, Economics

Ryan James Warm, Economics and Mathematics

Chase Weatherford, Peace & Conflict Studies

Shirline Hyunsun Wee, Special Major in Neuroscience

Brittany Marie Weiderhold, Biology and Psychology

Lila Z. Weitzner, Sociology & Anthropology

Brendan Bradley Werth, Art and Computer Science

Isaiah Noa Posner White, Political Science

Phoebe Grace Whiteside, Sociology & Anthropology

David Aaron Wible, Music

Laura Flanagan Wilcox, Economics and Mathematics

Ethan Robert Witkowski, Economics

Harim Woo, Psychology

Ke Wu, Computer Science and Mathematics

Terrence Ting Yan Xiao, Environmental Studies

Yin Xiao, Economics

Jasmine Xie, Economics and Environmental Studies

Mo Xiong, History

Kevin Xu, Economics

Ming Ray Xu, Special Major in Biochemistry and Sociology & Anthropology

Qi Xu, Special Major in Political Science and Educational Studies

Amélie Laurelle Ya Deau, Biology and Latin

Yichuan Yan, Mathematics and Computer Science

Ayaka Yorihiro, Computer Science and Music

Kendall James Yoshii, Chemistry and Economics

Gun Min Youn, Biology

Nancy Yuan, Political Science and Peace & Conflict Studies

Melissa Jane Zavez, Computer Science

Grace Zhang, Computer Science

Kevin Zheng, Economics and Computer Science

Julia Elizabeth Zimmerman, Special Major in Neuroscience

Brandon Louis Zunin, Special Major in Applied Philosophy in Human Factors

 

16.2 Bachelor of Science

Scott Owen Candey, Engineering

David Hu Fu Chang, Engineering 

Clare Cyrilla Cushing, Engineering 

Terell Lucious Dale, Engineering 

Kira Patricia Emmons, Engineering 

Kyla McKenna Hallam, Engineering

Michelle Minyoung Kim, Engineering

Benjamin Wilder Kussmaul, Engineering 

Evelyn Marie Lutz, Engineering

Quentin Emmanuel Millette, Engineering

Sara Jane Mongno, Engineering 

Nathan Bernard Moreno-Mendelson, Engineering

Sophia Helen Peipher, Engineering

Nicholas James Pugliano, Engineering 

Rose Cecilia Ridder, Engineering 

Benedict Ablay Rogando, Engineering

Frank Frederick Sammartino, Engineering

Adam Alexander Schauer, Engineering 

Gabriel Stuger, Engineering

Hannah Rose Torres, Engineering

Zachary Michael Weiss, Engineering

Terrence Ting Yan Xiao, Engineering 

Liu Qing Ye, Engineering

Brandon Louis Zunin, Engineering